Piosenki motywacyjne – hip-hop

Postanowiłem napisać dzisiaj o muzyce, a raczej będę chciał opisać i przedstawić kilka piosenek związanych ze sportem. Na początek postanowiłem wybrać 11 piosenek hip-hopowych związanych z motywacją i sportem, a niebawem planuję jeszcze inne gatunki muzyczne (albo podział na polskie/zagraniczne itd.). Zaczynam od hip-hopu, bo ten gatunek wydaje się wprost idealny do motywacji przed zawodami. Oczywiście niektórzy mogą się ze mną nie zgodzić, że wybrałem takie, a nie inne piosenki, ale postanowiłem skupić się na ich działaniu, a nie tym, kto jest ich twórcą (a więc czy jest to „prawdziwy” raper, czy też nie). Hip-hop z założenia ma bardzo wyrazisty przekaz, więc takich piosenek jest sporo, ale wybrałem jedenaście (moim zdaniem) wartych posłuchania (choć zachęcam też do obejrzenia teledysku). Zapraszam również do komentowania i wrzucania kolejnych piosenek w komentarzach.

1.Na początek  wybrałem piosenkę DM „Wierz w siebie”. Drużyna Mistrzów (DM) zapoczątkowana przez rapera Bosskiego Romana z „Firmy” oraz rugbistę Artura Pszczółkowskiego z Arki Gdynia mają w swoim repertuarze mnóstwo piosenek motywacyjnych. Propagują oni sport i pozytywną stronę życia (ostatnio akcja przeciwko dopalaczom!). Wydali jak dotąd jeden album (dwupłytowy, po 19 piosenek na każdej), do którego zaprosili wielu gości (Peja, DDK,PK, Pih, Sokół, Pono, Fu, Bilon z Hemp Gru, Paluch, Pęku, NON Koneksja, Gedz, MDM, Omerta czy Jongmen). DM to również fundacja wspierająca młodych ludzi i ich pasje przez zaangażowanie w sport i muzykę. Do akcji włączyło się wielu znanych sportowców, m. in. Mamed Khalidov, Marcin Gortat, Zofia Klepacka, Jarosław Hampel, Damian Janikowski. Poniżej piosenka wraz z baardzo motywującym filmem:

2. Focus, Gutek – „Wszystko będzie dobrze”. Obu wykonawców znałem już z wcześniejszych utworów, np. kawałka Paktofoniki „Ja to ja”.  Tutaj udało się stworzyć świetny kawałek motywacyjny, a do tego całkiem zgrabny teledysk. Mimo, że piosenka jest dość spokojna, refren zapada w pamięć („Uwierz mi, nic nie może, nic nie może mnie zatrzymać / bo niczego się nie boję! / Stroję myśli do tych dźwięków. / Jestem panem duszy swojej”). Zresztą, posłuchajcie sami:

3. Kękę –„Zmysły” to wydana niedawno piosenka z albumu „Nowe rzeczy”, który również gorąco polecam. Piosenka dość spokojna (wg tekstu dziejąca się niedalekiej przyszłości). Kawałek dość refleksyjny, ale myślę, że daje radę jako całkiem udany motywator.

 

4. W.E.N.A. „Podstawowe instrukcje”. Piosenka ta najbardziej zostaje mi w pamięci dzięki słyszanemu wciąż refrenowi: „Musisz iść! / Wbrew przeciwnościom tego świata. / Idź! / Nawet jak nie masz już do kogo wracać. / Idź! / Naprawdę do stracenia nie masz nic, / zobacz co w życiu weryfikuje i zmienia sny / Idę dalej!”.

 

5. OSTRY / Bezimienni feat. Kali „Trudy przynoszą zaszczyty”. Ta piosenka również całkiem dobrze działa jako motywator. Ostry i Kali stworzyli wspólnie bardzo dobry utwór, który również ma szansę świetnie nastroić przed zawodami.

6. ZBUKU „Do końca”. Kolejna całkiem sympatyczna piosenka z dobrym teledyskiem. Przekaz piosenki jest mocno motywacyjny, a refren zapada w pamięć.

7. WWO – „Damy radę”. To nieco starszy kawałek, ale myślę, że i on znajdzie swoich faworytów.

8. 18L – „Smak zwycięstwa”. Nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu tego utworu. Jak pewnie wiecie, zespół 18L jest utożsamiany jako przykład komercjalizacji i nie jest uznawany przez wiele osób związanych z tzw. „prawdziwym” hip-hopem. Jednak dla mnie piosenka ta daje niezłego motywacyjnego kopa. Ciekawym zabiegiem jest bit przypominający uderzenia serca (chociaż jeżeli ktoś z was ma taki rytm to podejrzewałbym arytmię :). Piosenka mimo tylu lat ciągle wydaje się bardzo dobrym motywatorem.

9. Świtał – „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”. To całkiem świeża piosenka, związana z MMA, ale ma swoje walory. Krótki utwór, ale warto (chyba) go sprawdzić.  

10. JWP – „Bądź Mistrzem” to również kawałek warty uwagi. Utwór ma już kilka dobrych lat, ale ciągle zajmuje ważne miejsce w mojej plajliście…

11. Juras, Pokój z widokiem na wojnę –„Rób swoje”. Na koniec utwór Jurasa. Na początku wydawał mi się momentami zabawny, ale teraz na stałe zagościł w moim odtwarzaczu.

A Wy, co byście dodali jeszcze do tego zestawu?

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close