Przegląd biegowego świata #1

Zaczynam na moim blogu nowy cykl („Przegląd biegowego świata”), dziś jego pierwszy odcinek. Co tydzień będę opisywał to, co uznam za ciekawe w sporcie, a w szczególności w bieganiu. Nowy Rok to czas postanowień i nowych planów, zmian, a „Przegląd biegowego świata” ma na celu rozwinięcie w pewnym stopniu mojego bloga (i oczywiście mnie przy okazji też). Dlatego nie będę się zbyt długo zastanawiał, tylko ruszam z nowym cyklem. A co.

[more]

 

Nie zawsze będzie to związane tylko z bieganiem, a nawet ze sportem. Jeśli trafię na coś (moim subiektywnym zdaniem) wartego podzielenia się – napiszę o tym w kolejnym odcinku. W ubiegłym roku (2015) raz w miesiącu opisywałem przeczytane książki (Book challenge 2015). W tym roku również będę chciał kontynuować ten projekt, podając krótki komentarz o przeczytanych przeze mnie książkach. Będę je opisywał raz w miesiącu, a „Przegląd…” będę się starał wrzucać raz w tygodniu (w planach jest piątek). Zachęcam więc do regularnego odwiedzania.

Z racji tego, że w ramach mojej dziennikarskiej prasówki przeglądam codziennie kilkadziesiąt stron związanych z tematyką okołosportową, która dość mocno mnie interesuje, często trafiam na interesujące rzeczy związane z treningiem, nowościami, ciekawostkami. Założeniem „Przeglądu biegowego świata” jest podzielenie się rzeczami, które działy się w mijającym tygodniu, ale oczywiście, jeśli trafię na coś wartościowego z przeszłości, to nie zawaham się tego użyć. Niemniej jednak priorytet będą miały wydarzenia z mijającego tygodnia. Cykl będzie składał się ze stałych rubryk, takich jak: „Inspiracja, Trening, News, Twarzak, Film, Minus, Uśmiech itd.”. Być może coś jeszcze do tego dołączy, bo cykl jest jeszcze w fazie tworzenia. Chodzi o przybliżenie przeze mnie, co w biegowej trawie piszczy. Czas start!

BLOG

W rubryce blogi będę prezentował blogi (mniej lub bardziej znane), które w jakiś sposób mnie zaciekawiły. Na początek polecam blog Twoje Zwycięstwo. Jak same o sobie napisały, tworzą je „Dziewczyny, które łączy pasja. Odmienne osobowości. Wiele powodów, by biegać. I dużo więcej przestrzeni myśli, by znaleźć na to czas. Bo można, jeśli tylko ma się marzenia i naprawdę kocha się to, co się robi. Piszemy nie tylko o bieganiu, ale o codzienności. Pod patronatem czarnej Pumy, sklepbiegacza.pl i treningbiegacza.pl, przygotowywałyśmy się do Silesia Marathon. Teraz przed nami następne wyzwania. Przeczytaj, jak zwyciężyć ze sobą i pokonać maraton. A tym samym, jak zwyciężać w życiu. Ty również zaplanuj swoje zwycięstwo.”  Blog jest dość regularnie uzupełniany, choć trafiłem na niego nie tak dawno. Znajdziecie go pod adresem twojezwyciestwo.wordpress.com/

NAUKA

Dziś proponuję przeglądnięcie prezentacji, która przedstawia pewien ośrodek sportowy w Finlandii. Prezentacja została przedstawiona podczas konferencji naukowej w Berlinie pod koniec listopada 2015r. Przedstawia ona, jak trenują najlepsi zawodnicy z tego kraju, jaki mają monitoring, zaplecze itd. Lubię takie informacje, bo zawsze czegoś ciekawego można się dowiedzieć, podglądając, jak trenują inni. Jak to z nowościami naukowymi bywa, polecam treningowym pasjonatom. Link tutaj.

KSIĄŻKA

Książka na ten tydzień polecana przeze mnie to album Grand Trail, przedstawiająca sylwetki 16 gwiazd biegów ultra i 13 biegów ultra, ze świetnymi zdjęciami autorstwa Alexis Berg i tekstem  Frederica Berg. Więcej szczegółów tutaj. Z książką związany jest również dział zdjęcie z tego tygodnia (poniżej).

NEWS

Zach Bitter pobił rekord USA w biegu na 100 mil na stadionie Central High School w Phoenix (fot. Derrick Lytle)

Zach Bitter ustanowił nowy rekord USA w biegu na dystansie 100mil (160km). W sobotę 19 grudnia 2015 r. przebiegł 402 okrążenia na stadionie w czasie 11:40:55 (to średnio 4:21 każdy kilometr). To ekwiwalent prawie czterech maratonów z rzędu w czasie 3:03 każdy. Zach mierzył w rekord świata, który wynosi 11:28:03. Co ciekawe, zegarek z GPS u Zacha pokazał 104,7 mili. Jak twierdzi sam rekordzista USA, połowa z tego to błąd pomiaru, a mila lub dwie to fakt, że często biegł po 2 torze. Czyli jest jeszcze z czego poprawić ten wynik. Szczegóły tutaj albo tutaj.

ZDJĘCIE

Na stronie magazynu Trail Runner ukazał się niedawno ciekawy artykuł, przedstawiający zdjęcia przedstawiające zawodników przed i po biegu ultra. Pomysł zrodził się w głowie pochodzących z Francji braci – Alexisa i Frederica Berg, który przez rok podróżowali po całym świecie robiąc zdjęcia podczas trzynastu biegów ultra, m. in. Western States 100, Hardrock 100, Ultra-Trail du Mont-Blanc i Marathon des Sables (oczywiście często startując też w niektórych z tych biegów). Zdjęcia w artykule przedstawiają głównie uczestników Ultra-Trail Harricana du Canada 125K, przed i po biegu. Dla większości z osób na zdjęciach był to pierwszy bieg powyżej 100km. Artykuł i zdjęcia znajdziecie tutaj.

TWARZAK

Twarzak to u mnie Facebook. Nie lubię tego ostatniego słowa, więc będę go zastępował słowem bardziej polskim. Nie każdy z was ma może konto na Twarzaku, ale patrząc po statystykach większość osób jednak ma i zagląda tam w miarę regularnie. Będę tu prezentował strony, które mnie zaciekawią. Oprócz biegania czy innej aktywności warto czasem też popływać, żeby trochę rozluźnić mięśnie. Może nie tak dużo, jak Sebastian Karaś, ale to może być dodatkowa inspiracja, by zrobić kilka długości. I trzymam kciuki za kolejne przedsięwzięcie  – przepłynięcie Bałtyku! Powodzenia.   

FILM

Dział nazywa się film, bo ponownie nie chcę nadużywać słowa Youtube. Trzeba nasz język polski wspierać, jak się da. Dziś film o dynamicznej rozgrzewce, bo jak wiemy coraz więcej osób zaleca raczej takie ćwiczenia, aniżeli rozciąganie statyczne przed treningiem. Oto kilka ćwiczeń, które mogą okazać się dla was ciekawą alternatywą. 

MINUS

W dziale minus będę chciał podzielić się z wami czymś, co mi się nie spodobało, albo też czego lepiej unikać. Będzie to miało różny charakter, ale tym razem nie polecam artykułu pod tytułem „Uwaga na ekstremalny trening”. Pomijam już to, że jest w nim mnóstwo literówek, nie ma żadnych źródeł informacji, a tekst zawiera liczne błędy merytoryczne. Mnie razi nawet złe ułożenie do startu niskiego na zdjęciu tytułowym. Nie znajdziemy też autora tych rewelacji. Nie będę się pastwił nad resztą, ale artykuł jest poniżej pewnego poziomu, więc nawet nie czytajcie.

UŚMIECHNIJ SIĘ

Na początek na poprawę humoru polecam „9 niezręcznych momentów, które mogą się przytrafić na siłowni”. Strona w języku angielskim, ale na pewno będziecie wiedzieli, o co chodzi.

INSPIRACJA

W ostatnim dziale będę polecał coś, co może poprawić humor, stać się inspiracją itp. Tym razem piosenka. Po utworze „Tabletki” Marika (Marta Kosakowska) wydaje nowy teledysk. Niebieski Ptak się zwie. Z Grubsonem. Posłuchajcie sami.  

Dla korzystających z „Twarzaka” polecam również mój funpage:

(PS. Dzisiejszy przegląd wysyłam z lotniska w Melbourne. Pozdrawiam!)

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close