Zatwierdzono trasę chodu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020

Komitet organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio 2020 ogłosił w ubiegłą sobotę (3 lutego 2018 r.), że Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził trasę rozgrywania konkurencji chodu sportowego podczas zbliżających się igrzysk w Tokio.

[more]

 

Ogród cesarski w Tokio (fot. IAAF.org)

Ogród przed Pałacem Cesarskim łączy tradycyjny krajobraz japońskich ogrodów. Otoczony jest przez zespół historycznych budynków i pawilonów w centralnej dzielnicy tokijskiej – Chiyoda. Powierzchnia całego zespołu pałacowego równa jest powierzchni Central Parku w Nowym Jorku i wynosi około 341 hektarów. Podczas igrzysk olimpijskich ogród cesarski będzie służył jako trasa rozgrywania wszystkich konkurencji chodziarskich.  Park ten jest centralnym miejscem w stolicy Japonii, jednym z najbardziej popularnych miejsc i atrakcji turystycznych Tokio. Organizatorzy mają nadzieję, że zarówno startujący sportowcy, jak i kibice będą zachwyceni tym miejscem podczas rozgrywania konkurencji chodziarskich. Pomysłodawcy właśnie tego rejonu uważają, że ustalenie tak wyjątkowego miejsca na to wydarzenie pomoże zainspirować społeczeństwo Japonii do jeszcze większej sportowej aktywności na co dzień po zakończeniu igrzysk.


Panorama kompleksu pałacowego w Tokio (fot. Wikipedia.org)

„Ogród cesarski jest idealną areną dla konkurencji chodziarskich podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020” – powiedział dla IAAF członek Komisji Chodu Sportowego przy IAAF, Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata w chodzie sportowym.

„Świetne umiejscowienie tej trasy uczyni rywalizację jeszcze bardziej atrakcyjną dla tysięcy widzów, którzy ustawią się przy ulicach, by kibicować sportowcom. Zawodnicy natomiast docenią płaską i szybką trasę. Nie mam wątpliwości, że konkurencje chodu w Tokio będą niezapomnianymi wydarzeniami” – dodaje Korzeniowski.


Kamienny most głównej bramy Seimon Ishibashi (fot. Wikipedia.org)

„Cieszę się, że mogliśmy już ostatecznie zatwierdzić trasy chodu” – mówi dla IAAF przewodniczący komitetu przygotowawczego Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Toshiro Muto. „Wierzę, że będzie to świetne miejsce to zarówno dla zawodników, jak i dostarczy znakomitych wrażeń widzom śledzących najlepszych zawodników”.


Mapa kompleksu ogrodów cesarskich  w Tokio (By Chris 73 / Wikimedia Commons)

Igrzyska Olimpijskie w Tokio będą rozgrywane na 43 arenach, z których osiem będzie specjalnie wybudowanych na tą imprezę, 25 to obecnie istniejące, a 10 będzie tymczasowych, które po igrzyskach zostaną zdemontowane. 42 z 43 będzie areną Igrzysk Olimpijskich, a 20 z nich posłuży Igrzyskom Paraolimpijskim. Podczas gdy zwykle około 60% aren jest zwykle nieużywana po igrzyskach, organizatorzy Tokio 2020 podkreślają, że jednym z ich kluczowych celów jest stworzyć i utrzymać dziedzictwo tych igrzysk dla przyszłych pokoleń.

Przypomnijmy, że w przeszłości trwały już dyskusje dotyczące przebiegu trasy w Tokio (tutaj szczegóły). 

Źródło:

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOC) i Międzynarodowe Stowarzyszenie Lekkoatletyczne (IAAF). https://www.iaaf.org/news/amp/news/tokyo-2020-race-walking-venues-approved

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close