Tour dookoła Taihu – pierwsza relacja

Z racji tego, że mam chwilę czasu pomiędzy lotami na moje zawody, rozpocznę mój cykl relacji na temat zbliżających się zawodów w Chinach. Na początek opiszę przepisy i regulamin, które będą obowiązywać na zawodach.

Otóż czterodniowy „Tour dookoła jeziora Taihu”, jak można przetłumaczyć nazwę tych arcyciekawych zawodów rozpoczyna się 12 października w niedzielę i jak łatwo policzyć potrwa do 15 października. Jezioro Taihu znajduje się niedaleko miasta Suzhou, we wschodnich Chinach.

Mapka jeziora Taihu

Z czego słynie Suzhou? Podając za wikipedią mogę powiedzieć, że Suzhou (chin. trad.: 蘇州; chin. upr.: 苏州; pinyin: Sūzhōu) to miasto o statusie prefektury miejskiej w prowincji Jiangsu, a także port nad Wielkim Kanałem, w delcie Jangcy, w pobliżu jeziora Tai Hu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 5 349 090, czyli jak na Chiny jest to średniej wielkości miasteczko. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 8 095 432 mieszkańców. Suzhou to tradycyjny ośrodek handlowy, rzemieślniczy (wyroby z nefrytu, słynne hafty) i kulturalny. Rozwinięte jest hutnictwo żelaza oraz przemysł maszynowy, chemiczny, włókienniczy, spożywczy i wysokich technologii. W mieście funkcjonuje kilka szkół wyższych. Znajduje się tam również sieć 24 kanałów wodnych, przez co Suzhou zwane jest Wenecją Wschodu.

Suzhou w Epoce Trzech Królestw przez kilka lat było stolicą państwa Wu. Miasto od XIV wieku przodowało w produkcji jedwabiu, a zyski przeznaczone były m.in. na utworzenie 287 nowych ogrodów, z których 69 przetrwało do dziś. Mieszkali tu uczeni, artyści, wyżsi urzędnicy i kupcy, którzy bogacili się na handlu jedwabiem.

Druga edycja Touru.

Porównując do ubiegłorocznej edycji nastąpiło kilka interesujących zmian.

Już pierwszego dnia zmieniono dystans z 20km na 16km. Kolejno będziemy się mierzyć z następującymi dystansami 16km + 15km + 10km + 16km, co łącznie daje 57km.

Udział zawodników uzależniony jest od znajdowania się w pierwszej setce list IAAF (nie określono na jakich dystansach).

Klasyfikacja drużynowa. W roku 2014 drużyny mogą składać się z czterech zawodników (lub zawodniczek), gdzie punkty w klasyfikacji zdobywają najlepsze 3 osoby (w roku 2013 zespoły mogły być tylko 3-osobowe). Drużyny mogą dobierać się dowolnie spośród krajów.

Drużyny będą podzielone na dwie grupy:

– elitę zawodników: Chińczyków i zawodników międzynarodowych,

– grupa „talentów”, stanowiących bazę dla Chińczyków do wyboru przyszłej kadry.

Wnioski na dyskwalifikację

Kary zostały zmienione w stosunku do roku 2013. Dla zawodników elity, pierwsza kartka oznaczać będzie ostrzeżenie. Druga kartka spowoduje 1-minutowy karny postój (w tzw. Pit stopie, który będzie specjalnie oznaczony). Trzecia kartka skutkować będzie 2-minutowym postojem, również w Pit stopie. Czwarta kartka stanowić będzie dyskwalifikację.

W grupie talentów pierwsza kartka to ostrzeżenie, druga minutowy postój, a trzecia to dyskwalifikacja.

Co ciekawe oprócz zawodników w zawodach będą mogli wziąć amatorzy. W pierwszym, trzecim I czwartym dniu organizatorzy zorganizowali wyścig masowy, na różnych dystansach, zależnie od trasy. Limit uczestników wynosi 10 000 zawodników do zawodów pierwszego dnia, 1000 dnia trzeciego i 2000 dnia czwartego. Jak widać dla Chińczyków nie ma rzeczy niemożliwych. Będzie ciekawie.  

Organizatorzy dodają, że w porównaniu do edycji 2013 poprawią się także nagrody zarówno w kolejnych dniach, jak i ogólna klasyfikacja całego Touru zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

O kolejnych ciekawostkach będę informował na bieżąco.

Pozdrawiam z podróży,

Kuba%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close