Recenzja płyty Holizm GrubSona

 Około miesiąca temu nabyłem najnowszą płytę GrubSona – „Holizm”, która swoją premierę miała 4 marca 2015 roku, dlatego chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami z tego krążka.  

Okładka płyty „Holizm” (fot.: materiały promocyjne wyd. MaxFloRec)

Holizm” to już trzeci solowy krążek GrubSona (za „O.R.S.” otrzymał złotą płytę, zaś „Coś więcej niż muzyka” pokrył się podwójną platyną). Najnowsza płyta zawiera 19 kawałków (15 premierowych piosenek, intro, outro oraz 2 skity), które promowane są przez 3 klipy, o których jeszcze napiszę. Krążek opiewa w rytmy hip-hopu, soulu, funku, szeroko pojętej elektroniki i alternatywy, a nawet jazzu. Wokalnie na albumie usłyszymy Tego Typa Mesa, Jareckiego, Krzysztofa Zalewskiego (tego z Idola), Marcelinę i Chipie Fu z kapeli Fu-Schnickens.

Pochodzący z Rybnika Tomasz „GrubSon” Iwanca prezentuje bardzo ciekawą kompilację utworów, ale również bardzo nierówną. Po nastrojowym wstępie rusza „Sanepid”, w którym możemy usłyszeć muzę graną na żywo (life band fajnie uzupełnia wokal sekcją dętą) i mega szybką perkusję. Nietypowy jest też wokal „Grubego”, który fajnie się w tym wszystkim odnajduje. Zwłaszcza spodobał mi się teledysk, w którym wziął udział znany z chodziarskich zawodów, a obecnie charakterystyczny motywator i popularyzator biegania – Mateusz Jasiński. Zresztą zobaczcie sami.

Bardziej wytrawni słuchacze będą zadowoleni z utworu „Ciepłe brzmienie Kalifornii”, które cieszy ucho sekcją dętą, ma delikatny groove, elementy g-funku i specyficzny wokal Mesa.

„Cwaniaczek” to całkiem fajny tekst (pewnie każdy z Was zna kogoś takiego), w podobnym tonie na płycie jest kawałek „Dziennikarze”. Utworów „Mam talerz show” (I i II) nie skomentuję, bo jakoś drażnią mnie takie żarty muzyczne. Dalej mamy „Nie jestem”, który jakoś mi się nie spodobał, nie do końca rozumiem, o co w tym wszystkim chodzi. Następny trak to całkiem fajna, nastrojowa „Dżungla”, jeden z fajniejszych kawałków na płycie. Później nadchodzi „Złota kula” z udziałem Krzysztofa Zalewskiego. Piosenka znana już od dawna ze stacji radiowych. Bardzo fajny kawałek, niestety z przeciętnym teledyskiem:

Na uwagę zasługuje jeszcze „W.S.D.F.” ze sporą dozą samokrytyki. Przyjemny, spokojny kawałek. Nie będę opisywał wszystkich piosenek, bo nie taka moja rola, ale chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na 3 piosenki. Pierwsza z nich, to Jedna z planet” z udziałem obdarzonej bardzo ciekawym wokalem Marceliny. Duży plus za teledysk! Zresztą zobaczcie i posłuchajcie sami:

Kolejny ważny utwór to „Obrazy” urzekł mnie lekkim jazzowym klimatem i nastrojową perkusją w tle. Aż chce się ten kawałek zanucić…

Na koniec dość ciekawy okazał się „Wyrywacz” z bardzo szybkim tempem i trafiającym w ucho drum’n’bassem i pociągającym flow.

Mój egzemplarz płyty „Holizm”

Podsumowując, płyta jest niestety bardzo nierówna. Są piosenki, które trafiają do mnie bardzo, ale niewielka część nie podoba mi się w ogóle tekstowo i muzycznie. Zwłaszcza drażnią mnie żarty muzyczne, bo wolałbym czegoś dojrzalszego od trzeciej już płyty tego artysty. Ogólnie jestem jednak bardzo zadowolony z tego krążka i spędziłem przy nim wiele fajnych chwil. Do płyty dołączona jest naklejka GrubSona i dwie książeczki z wszystkimi tekstami. Płyta jest też udostępniona w całości przez Wydawnictwo MaxFloRec w serwisie Youtube

Moja ocena: 6/10.  

Tracklista:

1. INTRO (HORYZONTY)
2. SANEPID (feat. Jarecki)
3. CIEPŁE BRZMIENIE KALIFORNII (feat. Jarecki & Ten Typ Mes)
4. CWANIACZEK
5.MAM TALERZ SHOW 1
6. NIE JESTEM
7. DŻUNGLA
8. ZŁOTA KULA (feat. Krzysztof Zalewski)
9. SPIDER-MAN (feat. Jarecki & Chip Fu aka Jungle Rock Jr.)
10. GIRLS ANTHEM
11.W.S.D.F.
12. JEDNA Z PLANET (feat. Marcelina)
13. POCZUJ
14. OBRAZY
15. WYRYWACZ
16. DZIENNIKARZE
17. MAM TALERZ SHOW 2
18. POTRZEBA
19. OUTRO


http://platform.instagram.com/en_US/embeds.js

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close