Nowa lista środków zakazanych

Na oficjalnej stronie Międzynarodowej Komisji Antydopingowej (WADA) została opublikowana nowa lista substancji i metod zakazanych w sporcie. Będzie ona obowiązywać wszystkich sportowców od 2016 roku, więc warto się z nią zapoznać.

Jak wiemy każdy profesjonalny sportowiec (choć amator również) musi znać wszelkie procedury związane z kontrolami antydopingowymi, bo w każdej chwili może zostać zbadany. Obecnie już nawet amatorów coraz częściej losowo bada się po zawodach przez komisję antydopingową. W dzisiejszych czasach nawet popularne leki na przeziębienie, takie jak Gripex czy Acatar zawierają pseudoefydrynę (lek na katar), która w dużych ilościach jest traktowana jako doping. Tym ważniejsze staje się zapoznawanie się z aktualną listą, aby przez własną nieuwagę nie zostać zdyskwalifikowanym.

W stosunku do zeszłego roku naniesiono tym spisie kilka zmian, a niemało nowych środków dodano do programu obserwacji pod kątem ewentualnego dopisania ich do listy w przyszłości. Komisja chce tym samym zwrócić uwagę na to, że nawet niektóre odżywki stosowane obecnie mogą za jakiś czas wskoczyć na listę. Tak jest np. z kofeiną czy nikotyną, których poziom będzie badany. Możliwe, że za jakiś czas za dużo kawy i tabaka będą traktowane jako doping. Na liście obserwowanych środków jest też tramadol, popularny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Na razie są jednak tylko pod obserwacją.

Z listą substancji i metod zabronionych w sporcie (zarówno podczas treningu jak i zawodów) powinni zapoznać się wszyscy sportowcy, trenerzy, czy nawet lekarze współpracujący ze sportowcami i osobami startującymi w zawodach.

Ważną informacją może być umieszczenie na liście substancji meldonium, znanej i popularnej w Polsce pod nazwą Mildronat, która według nowej listy jest zabroniona (punkt 5.3). Jak podano na stronie WADA Mildronat został dodany do listy zakazanych środków ponieważ znaleziono dowody, że sportowcy używali tego środka dla podniesienia wydolności.

Z zaktualizowaną listą można zapoznać się pod tym linkiem.


Dlaczego „substancje niezatwierdzone” mogą być potencjalnie groźne w kontekście wyniku badań antydopingowych i dlaczego tak ważne jest, aby sportowiec miał pod ręką listę zabronionych przez WADA środków? Otóż okazuje się, że znaczna część wyników badań w kierunku dopingu dała wynik pozytywny z powodu przyjmowanych przez zawodników potencjalnie „niewinnych” suplementów. W 2011 roku z 40 pozytywnych próbek pobranych od polskich sportowców 13 wyników było spowodowanych użyciem suplementów sportowych. Tak udowodnili sportowcy, którzy zostali złapani na dopingu, ale przedstawili odżywki, które stosowali. Wybierając suplementy diety dobrze jest sprawdzić je pod kątem substancji czy dodatków o dziwnie brzmiących nazwach. Dla przykładu – w glutaminie, legalnym środku stosowanym w celu poprawy regeneracji mięśni, zdarzało się producentom „przemycać” oxandrolone – androgenny steryd anaboliczny. Podobno niedozwolone substancje mogą się również znaleźć w popularnych witaminach czy minerałach, ale tym razem myślę, że to raczej straszenie ludzi, niż rzeczywiste zagrożenie. Niemniej jednak zalecam stosowanie sprawdzonych leków i odżywek z pewnych źródeł, najlepiej renomowanych firm.

Ryzykowne może być przyjmowanie przez sportowców preparatów termogenicznych, tzw. spalaczy tłuszczu. Środki tego rodzaju często mają w składzie zabronione substancje, czasem sprytnie ukryte pod inną, nie wzbudzającą podejrzeń nazwą. Jednym z takich środków jest DMAA – geranamina, mająca działanie podobne do efedryny. Na opakowaniach suplementów diety może występować pod nazwą ekstraktu z geranium lub wyciągu z olejku bodziszkowego.

Również w spożywanym mięsie mogą się znaleźć substancje zakazane, ale należy tę informację traktować raczej jako ciekawostkę.

Główne zmiany na nowej liście środków i substancji zakazanych:

Do listy substancji zakazanych dodano:
– środki insulinopodobne,
– inhibitory anhydrazy węglanowej (podawane do oka),
– Mildronat,
– Clonidine,
– tryptorelinę zastąpiono leuproreliną.

Link

Do programu monitoringowego włączono środki używane w czasie zawodów:
– bupropion,
– kofeinę,
– nikotynę,
– fenylefrynę,
– norefedrynę,
– pipradrol,
– synefrynę,
– kratom,
– tramadol,
– glikokortykoidy,
– telmisartan (także w okresie poza zawodami).

Link

Źródła:

własne, antydoping.pl, wada-ama.org, http://www.magazynbieganie.pl/nowa-lista-substancji-zakazanych-wada-doping-sporcie/

Film opisujący działanie WADA:

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close