Przegląd biegowego świata #3

Zapraszam na trzeci odcinek mojego przeglądu.

[more]

 

BLOG

Jako dzisiejszy blog związany z bieganiem polecam: „Zakochana w bieganiu – Blog biegającej po lasach i łąkach”, którego autorką jest Małgosia Wrzesińska. Podoba mi się formuła i duża ilość wpisów, czekam z niecierpliwością na kolejne.

NAUKA

Dziś polecam prezentację Steve’a Magnessa na temat tego, dlaczego biegacze z Afryki Zachodniej dominują w biegach długodystansowych („African running dominance in Distance Running”). Polecam pasjonatom teorii treningowej.

KSIĄŻKA


Jako książkę polecam świeżutką książkę Anny Pawłowskiej-Pojawy pt. „Bieganie. Kobieca strona mocy”, wydaną przez Wydawnictwo Samo-Sedno. Książka, która niedawno miała swoją premierę to, jak opisują ją jej wydawcy: „poradnik dla wszystkich biegających i chcących zacząć biegać kobiet, które miewają słabsze chwile, ale potrafią być bohaterkami, dla których nie ma ograniczeń, bez względu na to czy motywacją dla biegania jest dla nich odzyskanie formy, zgrabna sylwetka czy po prostu czerpanie radości z samego biegu”. Warto również dodać coś o jej autorce, gdyż pani Anna to znana biegaczka amatorka i autorka bloga „Ania biega” – Anna Pawłowska-Pojawa. Zawodowo pracuje jako PR-owiec. W 2014 r. wygrała I Kielecki Bieg Górski (23 km), a w 2013 r. zajęła pierwsze miejsce w Biegu Wedla na dystansie 5,4 km. Była felietonistką „Runner’s World”. Pisze o bieganiu dla tygodnika „Wprost” i współpracuje z serwisem MagazynBieganie.pl. Egzemplarz książki można wygrać też w konkursie na stronie bieganie.pl

NEWS

W Iranie odbędzie się niedługo maraton, w którym nie będą mogły wziąć udziału kobiety. Bieg odbędzie się 9 kwietnia 2016r. Organizator, Sebastian Straten (mający pochodzenie holenderskie) potwierdza, że kobiety nie będą mogły wziąć w tym biegu udziału, ponieważ nie udało się uzyskać stosownego pozwolenia. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości uda się takie pozwolenie uzyskać. Na razie do biegu na królewskim dystansie zgłosiło się około 200 osób z 35 krajów, w tym 15 Brytyjczyków, 15 Francuzów i 2 Kanadyjczyków. Trasa będzie przebiegała przez malownicze miejsca miasta Shiraz, w którym znajduje się słynne Persepolis (zaliczane do światowego dziedzictwa UNESCO). Organizatorzy zapowiadają m.in. w przeddzień zawodów „perskie pasta party” z ludową muzyką na żywo. Szczegóły np. tutaj.

TRENING

Dziś zapraszam na trening podbiegów z najlepszymi wieloboistami świata: Ashtonem Eatoenm i jego żona – Beianne Theisen-Eaton. Zobaczcie, jak trenują ten element treningu. Szczególnie polecam sylwetkę znanego trenera, Harry’ego Marra.

 

ZDJĘCIE


Dzisiejsze zdjęcie przedstawia czołówkę Western Hemisphere Marathon w Culver City z roku 1975. Na zdjęciu znajdują się Ed Chaidez (353), Jim Nuccio, Lionel Ortega (w koszulce New Mexico), Jon Sutherland (po prawej, w koszulce NZ). Zdjęcie pochodzi z kolekcji Mike’a Fanelli’ego.

TWARZAK

Dziś polecam stronę na Twarzaku pod tytułem „Bieganie – Motywator Treningowy”. Dużo motywacji, w miarę regularne aktualizacje. Wszystko, czego potrzeba na tego typu stronie tego serwisu społecznościowego.

 

 

 

FILM

Dziś kolejna dawka treningowych wskazówek. Ponownie wracam do tematu stretchingu. W filmie znajdziecie odpowiedź na pytanie, dlaczego warto robić dynamiczną rozgrzewkę przed treningiem, a statyczny stretching po schłodzeniu. „Stretching: Harmful or Helpful? Sport Science: Running”

 

 

MINUS

Na pewnym dużym portalu związanym z bieganiem, którego nazwę pominę, pojawiła się pod koniec ubiegłego roku pewnego bioenergoterapeuty ze Szczecina. Proponuje on swoim klientom spanie w cudownej koszulce, która wypełniona magiczną mocą ma niwelować „zakwasy, bóle mięśni, kręgosłupa itd.” Bioenergoterapeuta proponuje oprócz koszulek magiczne wkładki, leczące kontuzje. Najbardziej jednak nie spodobało mi się powoływanie się na profesora Vetulaniego, który po prostu napisał dedykację w swojej książce. Nie polecam. Więcej tutaj.

UŚMIECHNIJ SIĘ

Dzisiaj ponownie ponabijam się z typowego użytkownika siłowni. To jest naprawdę śmieszne. 🙂

 

INSPIRACYJNA PIOSENKA 

W ubiegłym tygodniu zmarł David Bowie. Postanowiłem dziś dodać jego piosenkę „Heroes”, tutaj fragment koncertu z zespołem Queen. 

 Kolejny odcinek mojego przeglądu już za tydzień!

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close