Przegląd biegowego świata #4

Zapraszam na kolejny odcinek mojego przeglądu biegowego świata. To już czwarta część, jak ten czas leci. Ale nie będę przeciągał tego wstępu, tylko od razu przechodzę do rzeczy.

[more]

 

BLOG
Dziś w moim podsumowaniu polecam blog Katarzyny GorloRun the WORLD.  Przepiękny wizualnie, zawierający dużo wartościowych treści i bardzo ciekawe tematy. Doceniam zwłaszcza dużo pracy, jaką Kasia wkłada w pisanie i przygotowywanie bloga. Z dużym zaniepokojeniem czytałem ostatnie wpisy na temat kłopotów zdrowotnych Kasi i trzymam gorąco kciuki za szybki powrót do sprawności i mam nadzieję biegania. Blog znajdziecie pod adresem runtheworld.pl

NAUKA

Dzisiaj przedstawiam prezentację na temat treningu biegowego (w języku angielskim) Jay’a Johnsona. Dla treningowych pasjonatów. 

KSIĄŻKA


Jako książkę na ten tydzień polecam (niestety znowu w języku angielskim) „How Bad Do You Want It?: Mastering the Psychology of Mind over Muscle” autorstwa Matta Fitzgeralda. Wydana w październiku 2015 roku najnowsza pozycja tego autora opowiada o przygotowaniu mentalnym do startów w zawodach. 

NEWS

Nowości w tym tygodniu było wiele, nie wiedziałem, na którą się zdecydować, więc opiszę w skrócie trzy najciekawsze.

Na początek zaskoczyła nas wszystkich informacja o zakończeniu kariery przez Ryna Halla, który w oficjalnym oświadczeniu podał, że nie czuje już przyjemności z biegania, ma niski poziom testosteronu. Ryan to doskonały długodystansowiec amerykański, który w debiucie maratońskim pobiegł 2:08:24 (Londyn 2007), później w Bostonie w 2011r. pobiegł maraton w 2:04:58. Do niego również należy rekord USA w półmaratonie – 59:43 (w Houston 2007r.). Ryan udzielił też kilku ciekawych wywiadów o powodach swojej decyzji (polecam rozmowę z Mario Fraioli). Więcej np. tutaj.

Jesienią ubiegłego roku Ryan Hall i jego żona Sara (której Ryan jest trenerem) adoptowali cztery siostry z Etiopii (fot. Twitter.com)

Kolejny ciekawy news to informacja, że Nick Symmond (a raczej sponsorująca go firma – Run Gum, produkująca gumy do żucia z kofeiną) pozwał Amerykański Komitet Olimpijski i tamtejszy związek lekkoatletyczny do sądu za nie wysłania tego zawodnika na ubiegłoroczne mistrzostwa świata. Jak pamiętamy, poszło o sponsoring zawodnika, który nie chciał nosić strojów z logiem sponsora związku lekkoatletycznego np. na stołówce (powiedział, że musi tym samym naruszyć kontrakt ze sponsorem). Sprawa wydaje się słuszna, przepisy są przestarzałe, a wielu zawodników poparło starania Symmonda w obronie ich praw (m. in. Nick Willis na swoim twitterze). Zobaczymy, co z tego wyniknie. (link np. tutaj) 

Kolejna informacja, która wpadła mi w oko to sytuacja z maratonu w Luizjanie, gdzie zwyciężczyni została zdyskwalifikowana przez organizatorów, bo ktoś podał jej picie jadąc na rowerze. W internecie rozgorzała dyskusja, czy było to słuszne (zawodniczka walczyła o udział w Olympic Trial, czyli amerykańskich kwalifikacjach do Igrzysk w Rio w maratonie). Ciężko mi oceniać, czy było to słuszne, w każdym razie bezprecedensowe. Więcej tutaj.

ZDJĘCIE

Dzisiaj prezentuję kilka przykładowych ćwiczeń na wybrane partie mięśniowe, w formie całkiem pomysłowej grafiki. 


TWARZAK

Tym razem polecam twarzakową stronę „Bieganie uskrzydla”: 


FILM

W tym tygodniu ponownie sięgnąłem po film z udziałem małżeństwa Eaton, o których wspominałem w ubiegłym tygodniu, bo spodobało mi się ich zdrowe podejście do odżywiania. Dla ciekawskich, polecam obejrzeć:

 

TRENING

Tym, którzy jeszcze nie widzieli, polecam trening mocy z Sofią Ennaoui.


SPRZĘT

Wielu z Was pewnie zastanawia się, jak ubierać się zimą? Polecam artykuł na ten temat na stronie Magazynu Bieganie: „JAK SIĘ UBRAĆ NA BIEGANIE ZIMĄ? CIEPŁE BLUZY I KURTKI DO BIEGANIA” autorstwa Jarosława Sekuły.

MINUS

Dzisiaj chciałbym przywołać badania naukowe, mówiące, że picie Coca-coli Zero jest lepsze niż picie wody mineralnej. Badania sponsorowane. Nie wierzcie w takie bzdury. Kropka. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. 

UŚMIECHNIJ SIĘ

Dziś polecam Jasia Fasolę (słynny Mr Bean) z piosenką z filmu Chariots of Fire. Z pewnej ceremonii otwarcia. Więcej pod tym linkiem: https://youtu.be/CwzjlmBLfrQ

INSPIRUJĄCA PIOSENKA

Dziś piosenka z repertuaru K2 – „Jutro nadchodzi zawsze”. Nie warto odkładać zmian na jutro. Zacznij już dziś!


%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close