Przegląd biegowego świata #10

Z małym opóźnieniem zapraszam na kolejny odcinek Przeglądu Biegowego Świata, tym razem przygotowywanego z Krakowa i Torunia, gdzie spędzałem ostatnie dni.

[more]

BLOG

W dziale blog polecam stronę Zabij Grubasa (MĘSKI BLOG O ODCHUDZANIU I ZDROWYM STYLU ŻYCIA) autorstwa Edwina Zasady. Blog opowiadał o przemianie Edwina, który ważył kiedyś nawet 115 kg, zaczął biegać, zdrowo się odżywiać, a całą przemianę i jego przemyślenia od dawna można śledzić na blogu. Bardzo ładne rozwiązania graficzne i teksty, które z przyjemnością się czyta. Dużo motywujących wpisów! Więcej pod adresem zabijgrubasa.pl.

 

NAUKA

Dziś proponuję film, który oglądałem niedawno z cyklu Ted-Ex, przedstawiający działanie protez biogenicznych. Pamiętamy sprawę Oscara Pistoriusa, który stał się raczej sławny z innych powodów, jednak dyskusja na temat użycia protez w sporcie ożyła ostatnio z powodu skoczka w dal z Niemiec, Markusa Rehma, który w tym sezonie halowym uzyskuje rewelacyjne wyniki. Markus stracił nogę podczas treningu na wakeboardzie, gdy miał 14 lat, a zaraz później zaczął trenować lekkoatletykę, startując z protezą nogi odbijającej. Teraz walczy o Rio. IAAF oczywiście zastanawia się, czy coś powinien w tej sprawie zrobić, a media mają powód do kolejnej dyskusji. Polecam więc film, który przybliża niektóre kwestie z tym związane. 

WIADOMOŚĆ

Maria Szarapowa podczas konferencji prasowej 7 marca przyznała się do zażywania Mildronatu

Dzisiaj moja nowość to znowu kolejne przypadki dopingu. W ubiegłym czasie kolejne osoby zostały złapane na stosowaniu Mildronatu, a raczej substancji Meldonium, o której pisałem już wielokrotnie (np. tutaj i tutaj). Najgłośniej było o Marii Szarapowej, która została zbadana na Australian Open. Na tej samej substancji przyłapano też złotą medalistkę z Soczi w tańcach na lodzie Jekaterinę Bobrową. Pochodząca z Rosji reprezentantka Ukrainy w biathlonie Olga Abramowa została przyłapana na Mildronacie na początku stycznia. Etiopski biegacz Endeshaw Negesse, zeszłoroczny zwycięzca maratonu w Tokio, legitymujący się życiówką 2:04:52, został złapany na Mildronacie w ubiegłym tygodniu, podobnie jak  w przypadku mistrzyni świata, Abeby Aregawi. Meldonium zostało wpisane na listę zakazanych substancji przez WADA od pierwszego stycznia 2016 roku. W uzasadnieniu napisano, że „sportowcy często stosują ją by poprawić swoje wyniki”. To jeden z łotewskich hitów eksportowych. W 2013 roku sprzedano go za 65 milionów euro. Lek nie jest dopuszczony do obrotu w USA.

ZDJĘCIE

Dzisiaj prezentuję zdjęcie z Pucharu Europy w Kessel, na torze szóstym biegnie Ewa Kłobukowska. Zdjęcie jest związane z książką „Przegrane Medale”, o której więcej w dziale książka. 

Puchar Europy Kessel (zdjęcie ze zbiorów Rafała Podrazy)

TRENING

Dziś polecam trening stabilizacji, na który natknąłem się dzięki Otylii Jędrzejczak, a znajduje się na stronie Mie Østergaard Nielsen. Całkiem ciekawa alternatywa dla treningu stabilizacji, mi się podoba! 

SPRZĘT

Dzisiaj polecam króciutki filmik z ciekawymi analizami od Asicsa. Lubię takie nowości, zawsze coś ciekawego można się dowiedzieć o technice, mam nadzieję, że spotkamy to też niedługo w Polsce. Więcej szczegółów w filmie. 

TWARZAK

W tym tygodniu polecam stronę mojego ulubionego magazynu dla biegaczy, a mianowicie Magazynu Bieganie. Mnóstwo ciekawych informacji i wiele inspiracji do działania, a poza tym często ciekawe dyskusje. 

 

KSIĄŻKA

W dziale książka polecam książkę „Przegrane medale” Rafała Podrazy. W skrócie można powiedzieć, że przedstawia ona kilka historii zawodniczek, których kariery niszczyli działacze. Więcej napiszę, jak przeczytam do końca (jestem w trakcie). 

Okładka książki „Przegrane Medale”

FILM

W dziale film polecam przepiękny materiał z ubiegłorocznej edycji UTMB i CCC, kultowych biegów ultra dookoła Mount Blanc. Jest to film dokumentalny autorstwa Billy’ego Yanga, opisujący losy trzech Amerykanów startujących w tych biegach (wszyscy w Nike Trail Elite). Mamy tu ich przygotowania do wyścigu, przyjemniejsze i te trudniejsze chwile samego biegu w przepięknej, zapierającej dech w piersiach scenerii. Film opisuje oddanie, motywację i piękno sportu na przykładzie tych trzech sportowców. Zdecydowanie polecam. 

UŚMIECHNIJ SIĘ

Jak pobić rekord świata w biegu w przebraniu? Oprócz wygodnego stroju, dobrej formy i szybkiego biegu musicie poczytać o kategoriach i wynikach innych, żeby wiedzieć, na co się szykować. Istnieje wiele kategorii, spośród których możemy wybierać, na przykład fast food, owoce, zwierzęta itd. Pamiętaj też o treningach w kostiumie, żeby dobrze przygotować się do biegu. Twój organizm musi być przygotowany do wagi stroju i termoregulacji np. w futrze. Możesz trenować na bieżni ruchomej w klubie, ale w plenerze będzie chyba lepiej, choć możesz przyciągać uwagę innych. Co prawda takich rekordów jest dość dużo  – w ubiegłym roku złożono 660 wniosków o przyznanie rekordu Guinnessa, a tylko 86 z nich uznano za rekord. Powodzenia! Więcej znajdziecie pod tym linkiem. 

PIOSENKA

W tym tygodniu polecam piosenkę Lei Rue „I can’t say no!”. Bardzo szybko wpadała mi w ucho i długo nuciłem ją sobie na treningu. Po prostu – I can’t say no! 🙂

E-mail kuba@bieganie.pl
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close