Przegląd biegowego świata #11

Zapraszam na kolejny odcinek mojego przeglądu. Uwierzycie, że minęło już 11 tygodni 2016 roku? A skoro tak, to czas na jedenasty odcinek. Kolejny znów będzie zza granicy!

[more]

BLOG

Dzisiaj w dziale blog polecam stronę „Bieganie moją pasją czy uzależnieniem…?”mojego krajana z Częstochowy, który o sobie pisze tak: „Jestem Tomek *tete* mam 28 lat /na jedną nogę/, mieszkam w Częstochowie. Przygodę z bieganiem zacząłem w 2000 roku. Do połowy 2005 roku codziennie uprawiałem jogging. Truchtając między 5:30 a 6:00 rano, oprócz sobót, niedziel i świąt. Zimą zapadałem w „niedźwiedzi sen” Wraz z nadejściem wiosny budziłem się do życia. Raz w roku w Olsztynie startowałem w marszobiegu na 6 km. 
W wakacje 2005 miałem okazję brać udział w jednym z Biegów Śniadaniowych organizowanych przez NIKE POLAND nad naszym Bałtykiem. Wtedy też trafiłem na stronę internetową: http://www.biegajznami.pl i poznałem prawdziwych biegaczy. Od tego czasu zacząłem więcej biegać. Po jakimś czasie zakwitła w mojej głowie myśl, a może MARATON ?! Biegam cztery, pięć razy w tygodniu przy czym w soboty dłuższe łagodne wybiegania. Staram się trenować wg planu oraz w miarę możliwości brać udział w zawodach.” Zaglądam regularnie, więcej na stronie: tete-bieganiemojapasja.blogspot.com

NAUKA

Tym razem krótki film mówiący, czy rzeczywiście bolące mięśnie rosną? Przekonajcie się sami:

KSIĄŻKA


W tym tygodniu polecam książkę „Kartki z historii sportu”. Jak pisze wydawca, publikacja ta przybliża szereg sensacyjnych i dramatycznych wydarzeń. Czytelnik między innymi zajrzy za kulisy wschodnioniemieckiej wylęgarni sportowych brojlerów; przeczyta o żużlowcu, który wywalczył tytuł mistrza świata ze złamaną nogą; pozna szczegóły masakry, do której doszło podczas XX Olimpiady w Monachium, i nie do końca fortunnego izraelskiego odwetu za nią; odkryje, że to wcale nie Mike Tyson był pierwszym bokserskim ?gryzoniem?; spotka się z rodziną, w której ojciec i syn zdobywali olimpijskie medale, a ich córka i siostra została najpierw sławną aktorką, a później księżniczką; dowie się, kto był najlepszym strzelcem w dziejach piłki nożnej oraz który lekkoatleta zapoczątkował zwyczaj odbywania rund honorowych z państwową flagą.W książce pojawiają się takie wielkie postaci światowego i polskiego sportu, jak bułgarski, a następnie turecki ciężarowiec wszech czasów, Nahim Süleymanoglu, etiopski cesarz maratonu Abebe Bikila, fenomenalny polski ?kangur? Józef Szmidt, polski żużlowiec i wielki pechowiec Mieczysław Połukard, jeden z najwszechstronniejszych sportowców w historii, Indianin Jim Thorpe, brazylijski geniusz dryblingu Garrincha czy rachityczny, a jednocześnie wspaniały polski długodystansowiec Zdzisław Krzyszkowiak.

NEWS

W związku z zagrożeniem wirusem Zika ciekawą informacją jest, że jest duża szansa, że niedługo doczekamy się szczepionki na tego wirusa. Więcej tutaj. 

Ukazał się także nowy film o dopingu w Rosji (z wątkiem w Malezji) Hajo Seppelta. Film po angielsku można zobaczyć TUTAJ. 

TRENING

Tym razem zapraszam na trening Georgii Wassall, wschodzącej gwiazdy Australijskiej i światowej lekkiej atletyki.  W wieku 19 lat jest całkiem dobrze zapowiadającą się biegaczką, która już dwa lata temu pobiegła na 800 metrów wynik 2.02.71. W tym roku ma duże szanse na kwalifikację do Rio. Wassall jest trenowana przez Johna Attertona. Film został nakręcowny w Chatswood Rotary War Memorial Athletic Field. Muzyka – The Passion HiFi http://www.thepassionhifi.com. Film wyprodukowany przez Runner’s Tribe.

        

ZDJĘCIE

60 lat temu podczas mistrzostw Australii w Melbourne, a dokładniej podczas biegu na jedną milę Ron Clarke zderzył się z którymś z biegaczy i upadł na bieżnię. John Landy odwrócił się, podbiegł do niego by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Kiedy usłyszał od Clarka, że wszystko jest jak należy i może biec dalej, Landy wznowił bieg. Pozostali biegacze byli już jakieś 50 metrów dalej.  Całą sytuację pokazuje poniższe zdjęcie. Historyk australijskiego sportu, Harry Gordon pracujący dla Heralda i Weekly Times’a opisał to wydarzenie następująco: „Był to klasyczny gest sportowy. Zachowanie to pokazało niespotykany przykład rycerskości – będzie ono zapamiętane jako jedno z najwspanialszych chwil w historii sportu”. 

TWARZAK

W tym tygodniu polecam stronę „Panrunner Videoblog – Bieganie Przygodowe” dostępną pod adresem https://www.facebook.com/panrunnervideoblog/

 

SPRZĘT

Polecam 60-sekundową recenzję butów Adidas Adios Boost 3. Chcę takie buty!

FILM

Oto niedawno zaanonsowany film o 89-letnim utramaratończyku, Bobie Hayesie z Montany, który zaczął biegać w wieku 61 lat i startuje średnio w ponad 30 biegach rocznie, na dystansach od 5km do biegów ultra. Oprócz tego pracuje fizycznie w gospodarstwie. Poniżej trailer, film jest zapowiadany na lato tego roku. Więcej tutaj. 

The Hard Way, An Ultra Runner Pushes 90 from UMontana Journalism on Vimeo.


UŚMIECHNIJ SIĘ

Tym razem polecam krótki fil opisujący jak zrobić plakat wspierający naszych znajomych na maratonie. Pełny opis w filmie:

INSPIRACJA

Na koniec tradycyjnie piosenka. Na ten tydzień Alan Walker i Faded:

 

 

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close