Co jakiś czas informuję na tymże blogu o artykułach, które co jakiś czas zdarza mi się napisać. Piszę dla portali internetowych, magazynów, do czasopism naukowych, ale i przeróżne okołosportowe teksty na tym blogu, by dzielić się moimi pomysłami, przemyśleniami i wiedzą. Oto kilka moich niedawnych tekstów, opublikowanych zarówno w Internecie, jak i w prasie drukowanej.
[more]
Na portalu bieganie.pl regularnie publikuję artykuły, przede wszystkim związane z najnowszymi doniesieniami naukowymi. Oto najnowsze z nich.
Na początek polecam artykuł „Core stability stopy – dlaczego warto wzmacniać mięśnie głębokie stopy?”. Znajdziecie tam sposoby, by wzmacniać swoje stopy, a ćwiczenia można wykonywać nawet siedząc przed komputerem! Oto mięśnie stopy, które należy wzmacniać:
Jedenaście mięśni głębokich stopy (grafika Tom Dolan. O McKeon P., Hertel J., Bramble D., Davis I. The foot core system: a new paradigm for understanding intrinsic foot muscle function. Br J Sports Med). Cały artykuł tutaj.
– „Ekonomia wysiłku u biegacza” to artykuł na temat jak badać wspomnianą ekonomię a także czy wiedza ta może się nam do czegoś przydać. Więcej pod tym linkiem: bieganie.pl/?show=1&cat=16&id=8507
Jak zbadać ekonomię wysiłku? Więcej w tekście (fot. bieganie.pl)
– „Legalny doping – trening w grupie”. Czy trening w grupie rzeczywiście pomaga, czy może warto trenować samemu? Okazuje się, że pomaga. Są już na to naukowe dowody.
Trening w grupie może poprawiać twoje wyniki (fot. bieganie.pl)
– „Chora na zanik mięśni i medalistka olimpijska. Co je łączy? Mutacja tego samego genu” Ten artykuł jest jednym z najciekawszych tematów, jakimi się zajmowałem. Interesuje mnie genetyka, pisałem już kiedyś artykuł o genach i ich roli w sporcie dla Magazynu Trenera, ale historia dwóch kobiet, u których mutacja tego samego genu miała wpływ na całe ich życie jest pasjonująca. U jednych z nas geny pozwalają na wielkie sukcesy, u innych stają się przyczyną bardzo poważnych chorób. Ten artykuł szczególnie polecam, a podobne historie będę jeszcze w przyszłości (mam nadzieję) opisywał.
– „Kiedy spalasz najwięcej tłuszczu podczas biegania?” Spalanie tłuszczu to zawsze bardzo gorący temat. Postanowiłem sprawdzić naukowe sposoby na lepsze spalanie tłuszczu. Oto wyniki moich poszukiwań.
Grafika z artykułu „Kiedy spalasz najwięcej tłuszczu podczas biegania?” (fot. bieganie.pl)
– „Trening z gumami Miniband i Powerband”, gdzie przedstawiam korzyści z treningu funkcjonalnego i przykładowe ćwiczenia z użyciem gum Miniband i Powerband, których sam od grudnia używam. Pisałem o tym zresztą na blogu we wpisie: „Jaki sprzęt zabieram na obóz sportowy?”. Polecam oczywiście oba teksty.
Magazyn Bieganie
W poprzednich numerach Magazynu Bieganie można było znaleźć kilka moich artykułów. W numerze marcowym był to artykuł o Nicku Willisie („Nowozelandczyk w drodze po olimpijskie złoto”, str. 50-55), a także wywiad z trenerem Mirosławem Barszczem w dziale „Okiem trenera”.
Okładka marcowego numeru Biegania
W numerze kwietniowym (dodawanym do pakietu prawie 14 tysięcy uczestników Półmaratonu Warszawskiego) znajdował się mój artykuł o Patricku Farmerze („Z bieguna na biegun”, str. 68-73). Szkoda, że nie zmieścił się również wywiad z Patrickiem, bo była to bardzo wartościowa rozmowa… Oprócz tego w numerze mogliśmy znaleźć moją rozmowę z Louise Burke, szefową dietetyki w Australijskim Instytucie Sportu („Zastanawiasz się jak trenować – najpierw pomyśl jak jeść!”, str. 50-55). W dziale okiem trenera przepytywałem Andrzeja Korytkowskiego (str. 14-15).
Okładka kwietniowego Biegania
W najnowszym numerze, jubileuszowym znajduje się mój wywiad z Tadeuszem Kępką („Legenda treningu z Meksyku”, str. 60-65), z którym miałem okazję porozmawiać podczas Półmaratonu Warszawskiego. To niezwykle interesujący człowiek, który ma wiele pomysłów na skuteczny trening, o czym świadczą jego wielkie sukcesy.
Okładka majowego „Biegania”
Magazyn Bieganie można nabyć w Empikach i innych salonach prasowych, prenumeratę z dostawą do domu można zamówić tutaj, a wersję elektroniczną (na komputery i laptopy) można kupić tutaj (link). Natomiast numery archiwalne są dostępne tutaj
Magazyn Trenera
W numerze 43 (marzec-kwiecień 2016) Magazynu Trenera można było znaleźć mój artykuł „Gdzie są kopalnie sportowych talentów” (str. 36-37), gdzie przedstawiam moją opinię na temat książki Rasmusa Ankersena „Kopalnie Talentów”, wydaną przez Wydawnictwo SQN z Krakowa. Prenumeratę tego magazynu można zamawiać pod tym adresem.
Poniżej poprzednie podsumowania napisanych artykułów:
– Moje artykuły – styczeń 2016,
– Moje artykuły – grudzień 2015,
– Moje artykuły – listopad 2015,