Ostatnie artykuły – październik

Oto kolejna lista moich ostatnich artykułów, opublikowanych gdzieniegdzie w internecie oraz na papierze.

[more]

 

W Magazynie Bieganie, a dokładniej w numerze lipiec-sierpień 2016 znalazł się mój artykuł „Stopa – tu zaczyna i kończy się bieganie”, w którym rozmawiam z panią podolog, dr n. med. Joanną Stodolną-Tukendorf z Kliniki Zdrowej Stopy FootMedica o tym, jak się bada stopy i jak je wzmacniać. Warto porównać to z moim artykułem o stopie tutaj.

Do numeru wrześniowego Magazynu „Bieganie” napisałem artykuł historyczny pt. „Długonogi El Caballo”, którego bohaterem jest Alberto Juantorena. Przybliżam w tekście historię Kubańczyka, który jako jedyny człowiek w historii zdobył na jednych igrzyskach złote medale na 400 i 800m. Co ciekawe, trenował on u polskiego trenera, Zygmunta Zabierzowskiego. Bardzo ciekawy artykuł o jego treningu (w języku angielskim) znajdziecie np. tutaj.

Natomiast w numerze październikowym znalazł się mój artykuł treningowy: „Jakim tempem do celu?” Przyglądam się w nim różnym metodom treningowym, a mianowicie opracowanym przez: Jacka Danielsa, braci Hansonów i Grega McMillana. Teraz, z perspektywy czasu nie jestem do końca zadowolony z tego artykułu. Gdybym miał go napisać jeszcze raz, inaczej opisał bym niektóre kwestie i może trochę prostszym językiem wyjaśniłbym pewne zawiłości. Ogólnie artykuł traktuje o tym, że różni trenerzy zalecają nam różne tempa do wydawało by się takich samych treningów. Staram się więc odpowiedzieć: dlaczego tak się dzieje?Jednak te metody są na tyle różne, że niełatwo znaleźć jedną, wyjaśniającą wszystko odpowiedź. W każdym razie spróbowałem zmierzyć się z tym tematem, przedstawiłem każdą z metod dość drobiazgowo i sam też czegoś przy pisaniu tego tekstu się nauczyłem. Na pewno było warto, a może i Wam ta wiedza jakoś się przyda.

Wszystkie numery można nabyć w salonach sieci Empik oraz w wersji elektronicznej tutaj. 

Na portalu bieganie.pl znalazły się w ostatnim czasie następujące moje artykuły:

Grafika z artykułu o czekoladzie (fot. bieganie.pl)

„Czy gorzka czekolada może poprawiać wydolność?”

To dość ciekawy temat, bo według nowych badań zjadanie ok. 40g gorzkiej czekolady dziennie może pomagać nam w osiąganiu lepszych wyników. Działanie to zawdzięczamy składnikowi epikatechina, który według naukowców ma bardzo korzystne działanie na nasze zdrowie, a także pomaga w poprawie naszej formy. Nic, tylko zajadać się gorzką czekoladą, którą sam bardzo też lubię. Więcej pod tym linkiem.

Grafika z artykułu o lekach i suplementach stosowanych podczas kontuzji (fot. bieganie.pl)

Kolejny artykuł to „Leki przeciwzapalne i suplementy podczas kontuzji – przewodnik”. W artykule tym na podstawie literatury naukowej i dostępnej wiedzy starałem się wyjaśnić, czy popularne suplementy „na stawy”, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe są zalecane, czy warto je stosować, w jakich dawkach itd. Więcej przeczytacie tutaj.

W najbliższym czasie również szykuje się kilka kolejnych tekstów, o czym również nie omieszkam wspomnieć. 😉 

Lista poprzednich podsumowań:

– Moje artykuły – Czerwiec 2016,

– Moje artykuły – maj 2016,

– Moje artykuły – styczeń 2016,

– Moje artykuły – grudzień 2015,

– Moje artykuły – listopad 2015,

– Moje artykuły wrzesień 2015,

– Moje teksty lipiec 2015,

– Moje artykuły – maj 2015,

– Moje artykuły – luty 2015.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close