Moje kolejne artykuły – wrzesień 2017

Co jakiś czas przypominam ostatnie artykuły, które udało mi się opublikować w prasie i w internecie. Dzięki temu sam mam świadomość, jak idzie moje pisanie, a i Wam mam okazję zaprezentować miejsca, gdzie moje teksty można znaleźć. Ostatnie takie podsumowanie pisałem w grudniu, więc trochę się tego uzbierało.

[more]

W magazynie „Bieganie” praktycznie w każdym numerze znaleźć można jeden lub więcej moich tekstów. Od jakiegoś czasu piszę tam również regularnie felietony. I tak, w numerze marcowym (str. 44-46) w artykule „Jaki jest najlepszy czas na trening?” opisuję wpływ rytmów biologicznych na nasz trening i w jaki sposób możemy dostosować się do naszego wewnętrznego zegara.

W numerze kwietniowym (str.74-76) opisuję sylwetkę Roberta de Castelli, maratończyka z Australii, który był rekordzistą i mistrzem świata, a przy tym szalenie ciekawym człowiekiem. Chciałem zrobić z nim wywiad podczas mojego tegorocznego pobytu w Australii, ale nie udało nam się na czas umówić. Dlatego opisałem tylko jego sylwetkę. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miał okazję jeszcze go spotkać i porozmawiać, może w przyszłym roku w Australii?

W numerze majowym znalazł się pierwszy z moich felietonów (str. 20) – „Rekord – nie wystarczy go ustanowić”, gdzie wyjaśniam, dlaczego rekord Polski Karoliny Nadolskiej nabiegany w Poznaniu nie mógł zostać uznany. Drugim moim tekstem jest „Maraton poniżej 2 godzin”, w którym analizuję poszczególne projekty mające na celu złamaniu dwóch godzin w maratonie, a szczególnie dokładnie omawiam projekt Nike na torze Monza, który jak wiemy nie udał się, choć był bardzo inspirujący. Mój artykuł na stronach 70-73.

W numerze czerwcowym magazynu Bieganie znajdziecie mój felieton „Dokąd biegną polskie dzieci” (to z okazji Dnia Dziecka :), w którym zastanawiam się, jak zachęcić polskie dzieci do biegania.

W numerze lipiec-sierpień mój felieton pod tytułem „Każdy może znaleźć coś dla siebie” opowiada o rozmaitości biegów w Polsce i na świecie oraz tym, czy da się jeszcze wymyślić jakiś ciekawy bieg. Macie jakieś pomysły? Ponadto w moim artykule „Jak zając pomaga nam szybciej znaleźć się na mecie” skrupulatnie opisuję badania naukowe mówiące, jak bieganie za kimś pomaga w uzyskaniu lepszego wyniku. To całkiem ciekawe informacje, które również mnie wiele nauczyły. Artykuł na stronach 48-51.

Bieżący numer – wrzesień 2017 zawiera mój felieton „Bo o atmosferę tu chodzi”, który opowiada o lekcji, jaką można wyciągnąć z wakacyjnych obozów. Zachęcam do lektury!

Magazyn Bieganie można nabyć w salonach prasowych (oraz np. w sieci Empik) a wersję na komputer lub tablet (i smartfon) znajdziecie na stronie Nexto.pl. 

Kolejnym magazynem, dla którego przygotowuję artykuły jest Magazyn Trenera. Jest to dwumiesięcznik, a w numerze nr 48 (styczeń-luty 2017) znalazł się mój artykuł „Liczby mogą odwrócić losy meczu” (str. 38-43). Opisuję w nim, w jaki sposób statystyka i analityka mogą wpłynąć na sport i jak umiejętnie możemy z tej wiedzy korzystać.

W numerze 49 (marzec-kwiecień 2017) znalazły się dwa moje artykuły. W tekście zatytułowanym „Jak to się robi w Australii” opowiadam o różnicach w treningu w Polsce i w Australii, jednocześnie wskazując, do czego powinniśmy w naszym kraju dążyć. Drugi artykuł – „Testy wydolnościowe do badania wytrzymałości w terenie” proponuje kilka prostych testów, które możemy wykorzystać w praktyce treningowej do lepszej kontroli wytrzymałości u zawodników.

W numerze 50 (maj-czerwiec 2017) znalazły się moje artykuły: „Zmęczenie czy przetrenowanie? Poznaj 4 kroki, dzięki którym unikniesz spadku formy” oraz „Próg tlenowy i beztlenowy. Jak je wyznaczać i dlaczego?”. W pierwszym opisuję symptomy przetrenowania oraz jak łatwo przekroczyć granicę między zwykłym zmęczeniem a przetrenowaniem, a w drugim tekście opisuję wyznaczanie progu tlenowego i beztlenowego oraz kilka nowych, ciekawych faktów na temat mleczanu.

W numerze 51. (lipiec-sierpień 2017) ponownie przeczytacie dwa moje teksty. Pierwszy z nich, „Czego możemy nauczyć się od Brytyjczyków” (str. 8-12), podobnie jak artykuł o Australii podaje kilka faktów wyjaśniających, jak Brytyjczycy rozwinęli swój sport i co moglibyśmy zmienić, aby ich (do)gonić. Drugi materiał to „Kinaza kreatynowa. Czego możemy dowiedzieć się na podstawie pomiarów tego markera zmęczenia?” (str.68-72), gdzie opisuję kinazę i zasadność jej badania u sportowców.

Najnowszy numer – 52. (wrzesień-październik 2017) to także dwa moje teksty. Pierwszy z nich – „Trener Alex Ferguson – człowiek, który zmienił piłkarski świat” opisuje sylwetkę i metody treningowe tego legendarnego trenera, który jest bardzo ciekawą i inspirująca postacią. Drugi artykuł to „Efekt placebo w sporcie – kiedy może nam pomóc w treningu, a kiedy zaszkodzić?”. Wyjaśniam w nim specyfikę efektu placebo, jak wykorzystują go producenci odżywek, a także kiedy ma pozytywne działanie (w sporcie) i jak można to czasem wykorzystać. Dla ciekawych polecam całkiem ciekawy film, potwierdzający tezy zawarte w moim artykule:Bieżący numer Magazynu Trenera można znaleźć w salonach prasowych (np. w Empiku), a wersję cyfrową (płatną) można odnaleźć na stronie magazynu tutaj, gdzie znajdują się wszytskie moje artykuły. 

Pisuję też dla czasopisma Wychowanie Fizyczne w Szkole, które obecnie nazywa się Wychowanie Fizyczne z edukacją zdrowotną. W numerze 2 (12) 2017 (marzec-kwiecień 2017) znalazł się artykuł „Jaki trening jest najlepszy dla mózgu?”, gdzie opisuję wpływ wysiłku fizycznego na rozwój intelektualny dzieci.

W numerze maj-czerwiec 3 (13) 2017 znalazł się mój artykuł „Gry i zabawy w kształtowaniu wytrzymałości”, gdzie proponuję kilka całkiem fajnych gier na tego typu lekcjach wf w szkole. W numerze sierpień-wrzesień 4(14) 2017 jest mój artykuł: Jak planować nabór i selekcję do klubów i sekcji lekkoatletycznych?”, dający kilka fajnych pomysłów na znalezienie nowych zawodników do naszej grupy. 

Czasopismo można nabyć zamawiając prenumeratę lub poczytać artykuły on-line na stronie magazynu. 

Od pewnego czasu współpracuję z magazynem TREC. Jest on dostępny on-line, a w najnowszych numerach znajdziecie kilka moich artykułów. W numerze 13 (1/2017) znalazły się: „Dmitry Klokov, z uporem do celu” (str.6-9), gdzie opisuję sylwetkę tego zawodnika, a obecnie trenera; „Zrozumieć ból mięśni” (str.36-37), gdzie omawiam o czym świadczy bolesność mięśni po treningu i jaki ma wpływ na trening. Kolejny tekst – „Antyoksydanty – 5 najnowszych faktów” (str. 61-63) to najnowsze doniesienia naukowe mówiące o wpływie tych substancji na organizm sportowca oraz korzyściach i zagrożeniach suplementacji antyoksydantami. W kolejnym numerze, który wyjdzie niebawem, również pojawi się kilka moich (ciekawych) artykułów. Cały magazyn za darmo przeczytacie tutaj. 

Od czasu do czasu pojawiają się też artykuły na portalu bieganie.pl. Znajdziecie tam m.in. artykuł: „8 powodów, które rujnują karierę biegaczy na studiach”. Opisuję w nim osiem zagrożeń, jakie czekają na studentów-sportowców, a także moje sposoby na poradzenie sobie z nimi. Pod artykułem wyniknęła całkiem ciekawa dyskusja, a o to generalnie chodziło. Tekst tutaj. 

Całkiem sporo tego wyszło – muszę chyba częściej robić takie podsumowania. 🙂 W każdym razie pisanie idzie dobrze, a kolejne pomysły powoli przekształcają się w literki i kolejne artykuły. Do przeczytania!

A oto lista poprzednich podsumowań: ­

– Moje artykuły – grudzień 2016,

– Moje artykuły – październik 2016,

– Moje artykuły – Czerwiec 2016,

– Moje artykuły – maj 2016,

– Moje artykuły – styczeń 2016,

– Moje artykuły – grudzień 2015,

– Moje artykuły – listopad 2015,

– Moje artykuły – wrzesień 2015,

– Moje artykuły – lipiec 2015,

– Moje artykuły – maj 2015,

– Moje artykuły – luty 2015.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close